Wady postawy – co powinno nas niepokoić?

Od września 2019 roku w „WESOŁEJ TRÓJECZCE” funkcjonuje AKADEMIA RODZICA. Zamierzeniem głównym innowacji jest wspieranie rodziców w procesie wychowania i rozwoju pociech.

21 lutego 2020 roku zajmowaliśmy się problemem wad postawy u dzieci.

Fizjoterapeutka z Holistycznego Cenrum Zdrowia SANOMED w Rzeszowie Pani Gabriela Pacyna już od godz 8 rano badała dzieci pod kątem wad postawy i udzielała rodzicom bezpłatnych konsultacji.

W godzinach wieczornych, podczas spotkania, omówione zostały najczęściej spotykane przyczyny wad postawy u dzieci, a szczególnie sposoby zapobiegania tym wadom.
Tematyka obejmowała wady stóp, kolan, miednicy i kręgosłupa.

Wykazany został wpływ odruchów posturalnych, emocji i zaburzeń integracji sensorycznej na postawę ciała dzieci.

Rodzice mieli okazję osobiście wykonać masaż z elementami integracji odruchów i sensoryki stóp dziecka.Uczestnicy mieli też okazję wykonać kilka ćwiczeń korygujących w.w. wady.

Fizjoterapeutka zwracała szczególną uwagę na rolę emocji w kształtowaniu postawy dziecka.Nie jest to bowiem proces czysto ortopedyczny, ale jest uzależniony od prawidłowego rozwoju, zachowań i diety.

DZIĘKUJEMY GABRYSI

Przeciwdziałanie wadom postawy

Regularny wysiłek fizyczny jest kluczem do prawidłowego rozwoju. Jednakże jednostronna aktywność (np. ograniczenie ruchu jedynie do treningu piłkarskiego, siłowni) może być niewystarczająca, a nawet szkodliwa dla dzieci z zaznaczonymi nieprawidłowościami postawy. Nieraz konieczne jest poszerzenie aktywności dziecka o gimnastykę profilaktyczną i korekcyjną. Warto wyrobić u dziecka nawyk codziennego wykonywania ćwiczeń utrzymujących pełny zakres ruchu w stawach i wzmacniających najważniejsze mięśnie. Takie przyzwyczajenie ma nieocenioną wartość jako skuteczna profilaktyka uciążliwych dolegliwości w wieku dojrzałym. O prawidłową postawę ciała należy dbać przez całe życie.

Wczesne rozpoznanie wad postawy u dzieci, pozwoli na szybsze i skuteczniejsze reagowanie.
W przypadku każdych wątpliwości warto wybrać się z dzieckiem do ortopedy lub fizjoterapeuty.

Postawa ciała naszych dzieci kształtowana jest głównie w domu i predszkolu. Dlatego troska o zdrowy kręgosłup powinna się zaczynać już w okresie wczesnego dzieciństwa. Niestety obecnie nie jest to takie proste – długotrwałe korzystanie z komputera, wielogodzinne oglądanie telewizji i związane z tym przebywanie dziecka w nienaturalnej dla kręgosłupa wymuszonej pozycji siedzącej (np. z podwiniętą nogą) w znacznym stopniu ma wpływ na pogorszenie się postawy ciała. Jeśli do tego ma ono nadwagę i nie jest aktywne fizycznie – to sygnał, że zagrożenie pojawienia się skoliozy czy pogłębionej lordozy jest naprawdę duże.

Profilaktyka jako najważniejsze zalecenie specjalistów

Wadami postawy nazywamy występowanie nieprawidłowości (wrodzonych lub nabytych) w układzie mięśniowo szkieletowym, które w konsekwencji mogą prowadzić do trudnych w leczeniu chorób zwyrodnieniowych, dyskopatii czy zespołów przeciążeniowych. Najczęściej jednak są one wynikiem niewłaściwych nawyków, pielęgnowanych już od najmłodszych lat (np. noszenie plecaka na jednym ramieniu, garbienie się), nadwagi czy braku aktywności fizycznej, która pozwalałaby wzmacniać mięśnie pleców oraz nóg.

Dlatego w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na prawidłowy rozwój sylwetki i motoryki swojego dziecka. Profilaktyka ma ogromne znaczenie na kształtowanie harmonijnej i postawy u dzieci, jak i zapobieganie nieprzyjemnym konsekwencjom, które mogą pojawić się w przyszłości

Rodzice powinni być świadomi, że większość wad postawy spowodowana jest wyrobieniem niewłaściwych nawyków w dzieciństwie. Problemu często nie widać od razu, narasta on stopniowo, a ograniczenia ruchowe, ból i dyskomfort mogą się pojawić dopiero po latach – gdy dziecko już dorośnie. Nie zastanawiając się nad długofalowymi konsekwencjami występowania skrzywień kręgosłupa, możemy łatwo zbagatelizować problem. Z tego powodu kluczowe znaczenie ma szybka diagnostyka i podjęcie ewentualnej rehabilitacji jak najwcześniej. Poprzez trafne rozpoznanie, konsekwentne leczenie, a przede wszystkim przez umiejętne dbanie o postawę ciała można zapobiegać wadom i chorobom kręgosłupa.

A co głównie szkodzi sylwetkom naszych pociech?

  • Siedzący tryb życia – obecnie dzieci bardzo dużo czasu spędzają przed telewizorem lub grając w gry komputerowe. Spędzając w ten sposób wolny czas, często siedzą w sposób nieprawidłowy, zapominając o utrzymywaniu prostych pleców, uniesionej głowy czy ściągniętych łopatek..
  • Nieodpowiednie wymiary mebli (w przedszkolu czy w domu) – czyli zbyt wysokie lub zbyt niskie krzesełka czy stoliki. Dzieci spędzają w przedszkolu kilka godzin dziennie, dlatego tak ważna jest świadomość, że niewłaściwy sposób siedzenia może być jedną z przyczyn pojawienia się wad postawy.
  • Brak aktywności ruchowej – zapewnienie dziecku odpowiedniej dla niego ilości ruchu, umożliwiającego wszechstronny i harmonijny rozwój fizyczny to sposób, by kości i mięśnie rozrastały się równomiernie. Często zalecaną formą ćwiczeń jest pływanie (szczególnie na plecach), dlatego warto rozważyć zapisanie dziecka na basen. Taki trening wzmacnia mięśnie grzbietu, które stabilizują korpus, a także minimalizuje występowanie przykurczy (redukuje napięcia mięśniowe).
  • Nadwaga – ortopedzi od lat powtarzają, że nadwaga ma fatalny wpływ na kręgosłup, kolana czy kostki. Jest to szczególnie niebezpieczne dla dzieci i młodzieży będącej w fazie dynamicznego wzrostu. Jeśli dziecko będzie ważyło za dużo, może to skutkować skrzywieniami kręgosłupa, koślawością kolan i pięt czy problemami z biodrami – zbyt duży ciężar ciała i słabo rozwinięte mięśnie to niemal gwarancja pojawienia się lub pogłębienia wad postawy. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko uczyło się prawidłowego odżywiania i także w przyszłości przestrzegało zasad zdrowej diety.
  • Zaniedbane inne wady, np. wzroku – nasze dziecko, gdy źle widzi pochyla się nienaturalnie do przodu, przechyla głowę, co w dłuższej perspektywie może doprowadzić do rozwinięcia się wady postawy.

Mikłasz Beata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *