Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w Miejskim Przedszkolu Nr 3 „Wesoła Trójeczka” w Lubaczowie w okresie od czerwca do grudnia 2022 r.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Program jest realizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy zaangażowaniu Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki i Narodowego Centrum Kultury oraz we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki jako Operatora Priorytetu 3.

Za Priorytet 3 czyli zakup nowości wydawniczych do placówek wychowania przedszkolnego, bibliotek szkolnych i pedagogicznych, odpowiada Ministerstwo Edukacji i Nauki. Umiejętność czytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród najmłodszych jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne.

Miejskie Przedszkole Nr 3 „Wesoła Trójeczka” w roku szkolnym 2022/23 otrzymało wsparcie finansowe w ramach programu pod nazwą Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa na lata 2021 – 2025 pod patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Nasza placówka zakupiła książki dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat ( około 170 pozycji). Książki są dostępne do wypożyczania dla grup przedszkolnych na potrzeby różnych form zajęć edukacyjnych. Został zakupiony także teatrzyk Kamishibai wraz z kompletami kart narracyjnych.

W trakcie realizacji programu przedszkole organizowało wydarzenia promujące czytelnictwo:

  • Spotkania z twórcami literatury, aktorami, rodzicami, naszymi absolwentami, nauczycielami.
  • Zajęcia czytelnicze we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, Biblioteką Pedagogiczną oraz Publiczną Biblioteką Powiatową w Lubaczowie. 
  • Realizacja cykli tematycznych: Z książką w tle z ciekawymi formami zajęć, zadań, quizów, konkursów plastycznych organizowanych dla dzieci, „Czytanie w altanie”.
  • Publikowanie na stronie internetowej przedszkola artykułów uwzględniających tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci z umieszczeniem listy polecanych przez fundację Cała Polska czyta dzieciom książek.
  • Realizacja kolejnej edycji projektu „Mały Miś w świecie wielkiej literatury”.
  • Organizacja konkursu recytatorskiego przygotowanego w naszej placówce z udziałem innych przedszkoli z Lubaczowa.

Program zintegrował różnorodne działania nauczycieli, rodziców i dyrektora wokół promocji czytelnictwa w przedszkolu i w środowisku lokalnym. Pogłębił współpracę
z bibliotekami działającymi w naszym mieście. Przedszkolna biblioteka została wzbogacona
o nowości wydawnicze z zakresu literatury dziecięcej, które zainspirowały nauczycielki przedszkola do podejmowania ciekawych i atrakcyjnych zajęć czytelniczych. Realizowane działania wpłynęły na rozwój zainteresowania książkami i zmotywowały dzieci do sięgania po nie. Program otworzył możliwości do innowacyjnych działań w przedszkolu do których zaangażowani zostali rodzice i środowisko lokalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *