Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców przeprowadzonego w grupie dzieci 5,6-letnich w dniu 02.12.2011r.
Temat: Mamo! Tato! Zobacz jak bawię się i uczę w przedszkolu.
Prowadzące zajęcia: Beata Ewa Mikłasz, Beata Mikłasz
Obszar podstawy programowej:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
13. Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
14. Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
15. Rozwijanie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach
Zagadnienia programowe:
1. liczenie na palcach i innych zbiorach zastępczych
2. ustawianie przedmiotów według podanego porządku
3. przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie
4. zauważanie rytmów w ułożonym materiale- kontynuowanie ich
5. wyodrębnianie w słowach sylab; dzielenie słów na sylaby
6. wyodrębnianie w słowach głosek
7. rozpoznawanie liter, czytanie prostych wyrazów
8. rozwiązywanie prostych zadań na konkretach i w sytuacjach zabawowych
9. kształtowanie zdolności do wysiłku intelektualnego w sytuacjach napięć
Zadania dla rodziców:
v Obserwowanie zachowania dziecka;
v Poznawanie umiejętności dziecka, sposobu i tempa pracy;
v Wspieranie dziecka swoją obecnością.
Cele ogólne:
– Kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania
– Rozwijanie więzi z rodziną poprzez wspólne uczestniczenie w zabawach i ćwiczeniach
– Integrowanie dzieci i ich rodziców
Cele operacyjne:
– dziecko rozpoznaje wizytówkę z własnym imieniem
– zna ustalone wspólnie zasady postępowania
– dzieli swoje imię na sylaby
– dziecko rozpoznaje głoski na początku wyrazu, na końcu, dzieli na sylaby,
– rozwiązuje zagadki słuchowe i przelicza słyszane dźwięki,
– dzieci zdolne – wyszukują spośród wielu liter te, którymi rozpoczynają się nazwy danych obrazków.
– tworzy nowe wyrazy z pierwszych głosek
– dostrzega rytmy i potrafi je kontynuować
– przelicza ilość słyszanych dźwięków
Metody:
Czynne – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających,
Aktywizujące – metoda Gruszczyk-Kolczyńskiej, Pedagogiki zabawy „Klanza”, odimienną I. Majchrzak, M. Bogdanowicz
Słowne – rozmowy, rymowanka
Oglądowe – pokaz nauczyciela, obrazki
Formy: indywidualna, zbiorowa, w parach, warsztaty
Środki dydaktyczne:
piłka, koperty z obrazkami, ilustracje, czerwone i żółte nakrętki, chusta animacyjna, kartoniki z kropka
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa „Powitanie”.
Dziecko tworzy z rodzicem parę. Następuje powitanie poszczególnych części ciała. Witają się ze sobą poszczególne części ciała, np.: najpierw prawe, potem lewe dłonie, nosy, czoła, brody, łokcie prawe, łokcie lewe, prawe kolanka, lewe kolanka, brzuszki, prawe stopy i lewe stopy.
2. Przypomnienie zasad zachowania w grupie. Przytwierdzenie zasad na tablicy i zapoznanie z nimi rodziców.
Zasady:
– Gdy jedna osoba mówi- reszta słucha,
– Jesteśmy dla siebie mili.
– Słuchamy siebie nawzajem.
– Nie przeszkadzamy innym podczas zabawy.
– Wykazujemy maksimum aktywności.
– Zwracamy się do dorosłych: ‘Proszę Pani/Pana”
– Pozostawiamy po sobie porządek.
3. Zabawa „Masażyk na poprawienie nastroju” (zabawa włoska w opracowaniu M. Bogdanowicz).
Rodzice z dziećmi dobierają się parami, siadają jedno za drugim (najpierw rodzic z dzieckiem, potem dziecko za rodzicem) i wykonują palcami na plecach partnera czynności, o których mówi i pokazuje nauczyciel. Nauczyciel opisuje czynności, jakie wykonuje się przy pieczeniu pizzy:
- sypiemy mąkę – przebiera opuszkami palców obu dłoni na plecach partnera,
- zgarniamy ja – brzegami obu dłoni wykonuje na plecach ruchy zgarniające,
- lejemy oliwę – rysuje palcem falistą linię, począwszy od karku, aż do dolnej części pleców
- dodajemy szczyptę soli, no może dwie, trzy – lekko, kilka razy, szczypie w plecy
- wyrabiamy ciasto – lekko ugniata plecy
- wałkujemy – porusza dłońmi zwiniętymi w pięści w górę i w dół pleców,
- wygładzamy placek – głaszcze plecy
- na wierzchy kładziemy pomidory – delikatnie stuka w plecy dłońmi złożonymi w miseczki,
- krążki cebuli, oliwki – naciska palcem w kilku miejscach
- posypujemy serem i… – szybko muska po plecach opuszkami palców obu dłoni
- buch! do pieca! – przytula się do pleców dziecka,
- wyjmujemy i kroimy dla mamusi, dla tatusia, dla babci, dla dziadka… –
- naśladuje krojenie, przesuwając po plecach brzegiem dłoni
- dla ciebie…, dla… – dziecko wymyśla, dla kogo będą jeszcze kawałki pizzy,
- a teraz polewamy keczupem – kreśli palcem linię z pętlami
- i… zjadamy, mniam, mniam, mniam – naśladuje gryzienie, chwytając plecy dłońmi.
4. Zabawa z piłką „Imiona” – ćwiczenia analizy sylabowej
Wszyscy stoją w kole. Prowadząca pyta się dzieci „Jak mama woła dziecko?”- A-da, O-la, Kac-per. Uczestnicy rzucają piłkę do wybranych osób. Kto ma piłkę wymawia sylabami swoje imię
Zadajemy dzieciom pytanie „Jak nazywamy wymieniane części słów?”( sylaby)
5. ,,Przesyłka od listonosza” – dzieci siedzą w kole, podają sobie kolejno listy z wizytówką własnego imienia, jeśli dziecko rozpozna swoją wizytówkę, przesyłkę zatrzymuje przy sobie, a inne podaje dalej aż wszystkie listy trafią do dzieci.
- sprawdzenie co jest w tych listach- każde dziecko otrzymuje obrazki i przelicza ich ilość
- Zaproszenie do wykonywania zadań:
- ,,Poszukaj wśród swoich obrazków te, które rozpoczynają się tą samą głoską”- odnieś obrazki do odpowiednich koszyczków
6. Tworzenie nowych wyrazów z pierwszych głosek ilustracji umieszczonych na tablicy.
7. Zabawa paluszkowa z wypowiadaniem rymowanki „ Gość”
8. Zabawa „Układamy rytmy”.
N-lka układa na dywaniku dowolny rytm. Pokazując elementy, rytmicznie mówi. Zadaniem dzieci jest ułożenie na swoim dywaniku takiego samego rytmu i kontynuowanie go z wykorzystaniem zgromadzonych nakrętek Dorośli sprawdzają poprawność wykonania zadania, korygując ewentualne błędy popełnione przez dziecko. Następnie n-lka prosi rodziców o ułożenie dowolnego rytmu, a dzieci o jego dokończenie.
9. Zabawa „ Balonik”- dzieci stoją w kole, trzymają chustę za uchwyty. Wolno zwijają chustę, idąc do środka. Gdy wszyscy są już stoją bardzo blisko siebie, zaczynają odwijać chustę, mówiąc wiersz
„ Baloniku nasz malutki rośnij duży okrąglutki,
balon rośnie, że aż strach, przebrał miarę, no i trach”
Na słowo „TRACH” dzieci wyrzucają chustę mocno do góry i pozwalają jej wylądować w dowolnym miejscu, a sami przykucają na dywanie.
10.Zagadki słuchowe:
Zabawa „Ile dźwięków usłyszałeś?”
Wszyscy siedzą w kole, wybrane dziecko rozdaje dzieciom krążki i koperty z kartonikami, na których są oczka od 1-10 ( w zależności od umiejętności dzieci). Dzieci umieszczają je w krążkach.
Wszyscy zamykają oczy a prowadząca uderza w bębenek kilka razy. Dzieci w myśli przeliczają ilość dźwięków, po czym wyjmują z krążka odpowiedni kartonik i unoszą w górę. Rodzice sprawdzają poprawność wykonania ćwiczenia swojego dziecka.
Modyfikacja zabawy.
Prowadząca wymawia proste słowa a dzieci przeliczają głoski i unoszą w górę kartonik z odpowiednią ilością oczek.
11. Pożegnanie w kręgu. Iskierka przyjaźni- nauczyciel wypowiada słowa: „Puszczam iskierkę w krąg- niech wróci do moich rąk”. Przyjazny uścisk wędruje po kole i wraca do nauczyciela. Jest to nasz ukryty znak, że jesteśmy do siebie przyjaźnie nastawieni.
12. Karty pracy dla dzieci – rodzice sprawdzają poprawność wykonania zadania.
13. Ewaluacja – rysowanie na kartce uśmiechniętej buzi ( jeśli zajęcie podobało się) lub smutnej ( jeśli się nie podobało). Rodzice rysują buzie na osobnych kartkach.
mgr Beata Ewa Mikłasz
mgr Beata Mikłasz