Scenariusz zajęć z edukacji ruchowej i zdrowotnej

Temat: Pobawmy się razem – zajęcia ruchowe z wykorzystaniem metody W. Sherborne

Data: 07.02.2013 r

Grupa wiekowa: 5 latki

Prowadząca: mgr Marzena Skirak

Obszar podstawy programowej:

  • Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci (5).
  • Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy i taniec (8).
  • Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne i innych (6)
  • Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w grupie i sytuacjach zadaniowych. (1)

Treści programowe / zadania:

  • Przestrzeganie wspólnie ustalonych umów i zasad regulujących współżycie w grupie,
  • Współdziałanie podczas zabaw,
  • Uczestniczenie we wspólnych zabawach ruchowych,
  • Uczestniczenie w ćwiczeniach gimnastycznych z wykorzystaniem elementów metody W. Sherborne
  • Rozwijanie sprawności całego ciała w toku zabaw ruchowych,
  • Utrwalenie orientacji w schemacie własnego ciała i ciała drugiej osoby,

Cele ogólne:

  • Poznawanie własnego ciała oraz ciała partnera, przestrzeni oraz działania w niej.
  • Odkrywanie swoich możliwości.
  • Wdrażanie do zaufania sobie i innym.
  • Kształtowanie pomysłowości oraz inwencji twórczej,
  • Dostarczenie dzieciom okazji do spontanicznych działań i wyrażania radości,
  • Wyrabianie umiejętności łączenia ruchu z muzyką. Rozwijanie inicjatywy i aktywności w zabawie.
  • Wyzwalanie pozytywnych uczuć i emocji u dzieci.

Cele szczegółowe – dziecko:

  • Potrafi przystosować własne ruchy do ruchów partnera.
  • Potrafi się zrelaksować.
  • Odczuwa radość płynącą z zabawy.
  • Potrafi opanować własny lęk i emocje.
  • Czuje się bezpieczne.
  • Rozwija swoją naturalną ruchliwość,
  • Wykonuje ćwiczenia ruchowe przy muzyce,
  • Współpracuje z rówieśnikami
  • Wyrabia wrażliwość słuchową,
  • Łatwiej nawiązuje kontakty i jest bardziej otwarte,
  • Uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je,

Metody:

Elementy metody W. Sherborne

Czynne – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających,
Aktywizująca– samodzielnych doświadczeń 
Oglądowe – pokaz,

Formy pracy:

  • indywidualna
  • zbiorowa

Przebieg:

  1. Powitanie witamy się dłonią, kolanem, umowną rymowanką.

Chodźmy wszyscy tu do koła,
Zabawimy się wesoło,
Witamy się wszyscy wraz ,
Na zabawę nadszedł czas. 
Jedna ręka, druga ręka (pokazują jedną rękę, a potem drugą)
Jedna noga, druga noga (pokazują jedną nogę, a potem drugą)
Cały tułów oraz głowa (pokazują podane części ciała).
Witamy się

  1. Poznanie własnego ciała
  • Leżenie  na plecach, przyklejamy się mocno do podłogi
  • Siedząc przemiennie przyciąganie nóg na zgiętych kolanach
  • Ślizganie się w kółko na brzuchu, na plecach
  • Czołganie się na brzuchu, na plecach, z wyciąganiem i zginaniem na przemian nóg i rąk ( fikusy)
  • Siad prosty, rozcieranie i poklepywanie kolan, ud. łokci
  • Marsz na sztywnych nogach
  • Marsz na gumowych nogach
  • Siad prosty rozwarty dotykanie prawym łokciem lewego kolana i odwrotnie
  • Wytrzeszczanie i mrużenie oczu
  • Zabawne miny
  • Leżenie tyłem i turlanie się
  1. Ćwiczenia pozwalające zdobyć pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa
  • Tunel grupa tworzy tunel , dzieci kolejno czołgają się pod tunelem na plecach, na brzuchu
  1. 4. Nawiązanie związku z partnerem i grupą
  • Pozycja siedząca : ćwiczący siedzi opierając się plecami o partnera ( nogi zgięte  w kolanach) starając się pokonać jego opór
  • Prowadzenie ślepca jedno dziecko zamyka oczy, drugie prowadzi je po  całej sali   ( wytworzenie zaufania do partnera, poczucie bezpieczeństwa)
  • Zabawa pt. ,,Wycieczka” – jedno dziecko stoi przed leżącym na podłodze. Dziecko leży na plecach na podłodze, z ramionami wyciągniętymi w tył ( za głową). Natomiast drugie dziecko przytrzymuje dziecko za nogi na wysokości kostek, lekko przeciąga je w różnych kierunkach.
  • Fotelik przy muzyce kołysanie się w parach  w pozycji fotelika, obejmowanie partnera, łagodne kołysanie
  • Paczka jedno dziecko mocno splata dłonie, zwija się w kłębek, a współćwiczący próbuje rozwiązać paczkę
  • Worek współćwiczący leży na brzuchu i  druga osoba próbuje przewrócić go na drugą stronę
  • Stawiamy stopy na stopach partnera i maszerujemy
  • Ćwiczenia twórcze swobodny taniec przy muzyce spokojnej i skocznej
  • Wyciszenie kołysanka z płyty, podziękowanie za wspólną zabawę.