Kocie zabawy – zabawy przy piosence Kicia

Scenariusz zajęć z zakresu edukacji  muzycznej

Temat: Kocie zabawy – zabawy przy piosence Kicia

Data: 16.04.2014 r

Grupa wiekowa: 3,4 latki latki

Prowadząca: mgr Marzena Skirak

Obszar podstawy programowej:

8. Wychowanie przez sztukę: muzyka, taniec, śpiew i pląsy.

1.) śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach i muzykowaniu;

2.) dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając i tańcząc;

3.) tworzy muzykę, korzystając z instrumentów perkusyjnych ( oraz innych przedmiotów), a także improwizuje ją ruchem;

4.) w skupieniu słucha muzyki

Treści programowe / zadania:

–  Słuchanie piosenek śpiewanych na żywo i odtwarzanych z nośników elektronicznych   ( piosenki dziecięce, zabawy ze śpiewem).

–  Nauka piosenek na pamięć, w tym prostych piosenek ludowych ( śpiewanie zbiorowe   i indywidualne).

–  Ilustrowanie ruchem treści piosenek gestem, próby inscenizowania treści

–  Odtwarzanie elementów tanecznych przy piosenkach ( poruszanie się w kole wiązanym, w parach)

–  Rozpoznawanie znanych piosenek po melodii

  • Odtwarzanie rytmu za pomocą ruchu ciała, instrumentów lub przyborów

–  Reagowanie na przerwę i pauzę w muzyce oraz umowne sygnały dźwiękowe

–  Doskonalenie umiejętności świadomego rejestrowania i identyfikowania słyszanych dźwięków ( zagadki słuchowe, odgłosy otoczenia)

–  Słuchanie muzyki relaksacyjnej w momentach odpoczynku, wyciszania

Cele ogólne:

  • · Rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej
  • · Rozwijanie zdolności improwizacyjnych

Cele szczegółowe:

  • · Zapoznanie ze słowami i melodią piosenki Kicia
  • · Doskonalenie umiejętności reagowania na zmianę tempa i dynamiki utworów muzycznych
  • · Zachęcanie do aktywnego uczestnictwa w zabawach muzycznych ilustrowanych ruchem
  • · Doskonalenie umiejętności identyfikowania rejestrowanych dźwięków poprzez zagadki słuchowe
  • · Doskonalenie umiejętności zgodnego współdziałania w grupie
  • · Nabywanie zwyczaju reagowania na wezwania i polecenia nauczyciela
  • · Nabywanie umiejętności odtwarzania rytmu muzycznego ( klaskanie, tupanie, podskoki)

Cele operacyjne:

– reaguje na zmianę tempa i dynamiki utworu

– śpiewa nową piosenkę

– odpowie na pytania związane  z treścią piosenki

– porusza się estetycznie przy muzyce

– rozpoznaje melodie poznanych piosenek

– rytmizuje tekst piosenki, klaszcze, tupie itp.

– zagra rytm piosenki na instrumencie

– aktywnie uczestniczy w   zabawie muzycznej ilustrowanej ruchem

Metody:

Percepcyjne, odtwarzania, aktywności ruchowo – muzycznej

Formy pracy:

  • Indywidualna – gra na instrumentach
  • Zbiorowa – słuchanie muzyki, ruch przy muzyce, śpiew piosenki

Środki dydaktyczne: bębenek, płyta CD nagrania psa i  kota, nagranie muzyki

relaksacyjnej, opaska – kotek, maskotka kotek, obrazki: kotek

smutny, kotek wesoły, kłębki waty

Przebieg:

Zagadka o kotku

Syty i zadowolony,
głośno pomrukuje.
Lubi mleko, łapie myszy
zły, pazurki pokazuje.

  1. 1. Zabawa ruchowa z elementami czworakowania Kotki na spacerze.

Dzieci – kotki chodzą na czworakach po sali, cichutko miaucząc. Na dźwięk bębenka zatrzymują się i robią koci grzbiet. Dwa uderzenia w bębenek są sygnałem do ponownego czworakowania.

  1. Zagadki słuchowe – rozpoznawanie po nuconej melodii słów piosenki, podawanie tytułu (sylaby: miau, miau).
  2. Słuchanie piosenki Kicia
  3. Rozmowa  na temat piosenki.

O jakim zwierzątku była mowa w piosence?

Co ono robiło?

  1. Nauka piosenki, rytmiczne powtarzanie fragmentów z klaskaniem, tupaniem, podskokami, śpiewanie razem z nauczycielem.
  2. Zagadki słuchowe Rozpoznajemy głosy zwierząt słuchanie nagrań psa i kota.  Gdy usłyszą głos kota klaszczą w ręce, kiedy głos psa – uderzają rękami o podłogę.
  3. Ilustracja ruchowa do słów piosenki.

Dzieci tworzą koło wiązane i poruszają się po jego obwodzie; w środku koła, w przeciwną stronę niż dzieci chodzi Kicia w opasce z rysunkiem kota. Przy słowach Miau w ogródeczku – kicia kołysze się na boki. Przy słowach Przy pieseczku naśladuje głaskanie pieska, a następnie wybiera inne dziecko, które wciela się w rolę kota. W czasie drugiej zwrotki dzieci w kole poruszają się w przeciwna stronę. Przy słowach Miau w komóreczce, Kicia śpiewa przykucając robiąc z rąk daszek nad głową; przy słowach Przy piłeczce podskakuje jak piłeczka.

  1. 8. Zabawa muzyczna Kotek

Dzieci kotki swobodnie chodzą po sali na czworakach w rytmie muzyki granej z płyty CD. Podczas przerwy w muzyce zwijają się w kłębuszki i naśladują śpiącego kotka. Głośny sygnał muzyczny  na tamburynie oznacza pobudkę. Kotki wolno wstają i siadają na podłodze i wykonują czynności zgodnie z poleceniem nauczyciela

np. Kotki przeciągają się, mrucząc wesoło,

np. Kotki czyszczą łapą futerko,

np. piją mleczko itp.

Np. Kotki robią koci grzbiet

  1. Zabawa relaksacyjna Puszek . Jedno dziecko z pary kładzie się na plecach. Drugie dziecko kłębuszkiem waty  lekko gładzi czoło, policzki, szyję, ręce i odsłonięte do kolan nogi leżącego dziecka. Towarzyszy temu cicha, spokojna muzyka.

10.  Ewaluacja obrazki kotek – wesoły, kotek – smutny. Dzieciom, którym podobało się zajęcia podchodzą do kotka wesołego, a tym którym się nie podobało  podchodzą do kotka smutnego.