Geometryczne królestwo

ZAJĘCIE KOLEŻEŃSKIE 
Z UDZIAŁEM ZAPROSZONYCH NAUCZYCIELI NASZEGO PRZEDSZKOLA

Scenariusz zajęcia z obszaru edukacji matematycznej.

  1. Grupa wiekowa– 3,4 latki
  2. Prowadząca: Elżbieta Obirek
  3. Termin: 26.10.2012r.
  4. Temat: „Geometryczne królestwo”- posługiwanie się nazwami figur geometrycznych.

Obszar podstawy programowej (13)

Cel ogólny

Rozwijanie umiejętności szeregowania i klasyfikowania, dobierania

Cele szczegółowe:

  1. Budowanie szeregu w toku działania
  2. Porządkowanie jednorodnych obiektów na podstawie różnic panujących miedzy nimi
  3. Dostrzeganie różnic miedzy przedmiotami
  4. Rozwijanie kreatywności
  5. Liczenie z wymienianiem kolejnych liczebników głównych

Cele operacyjne

Dziecko:

– potrafi rozpoznać kształty figur geometrycznych: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt,

– potrafi rozpoznać i nazwać koło

– potrafi rozpoznać i nazwać kolory podstawowe,

– dobiera pary figur o identycznym kształcie

– potrafi liczyć w zakresie co najmniej do trzech

– dobiera figury według kodu obrazkowego

– rozumie i zapamiętuje polecenia nauczyciela,

– potrafi poruszać się przy muzyce,

– stosuje wdrożone zasady współpracy w grupie

– ilustruje ruchem treść znanej zabawy muzyczno-ruchowej

Metody pracy

1. Problemowa

2. Aktywizująca

3. Praktyczna

Środki dydaktyczne: klocki Dienesa, korona i peleryna dla króla,  woreczek, magnetofon, płyta CD.

Przebieg zajęcia:

  1. Ćwiczenie wprowadzające – „Pięć  paluszków” (witamy się rączką P, L ), ćwiczą nóżki.
  1. Zabawa integracyjna „Iskierka grzeczności”– odwołanie się do kontraktu grupy, który mówi 
    o zasadach obowiązujących w zespole, kontrakt grupowy.
  2. Słuchanie krótkiego opowiadania.

Na tablicy ułożony obrazek przedstawiający zamek zbudowany z figur geometrycznych.

„Była kraina dziwna, w której wszystko było zbudowane z figur geometrycznych. Stał tam zamek, bardzo dziwny, z figur geometrycznych. 
W zamku tym na tronie siedział król bardzo dziwny, z figur geometrycznych. Miał koronę bardzo dziwną, z figur geometrycznych.
I patrzył z okien wieży na dziwną swą krainę, gdzie wszystko miało kształt figur geometrycznych.”

  1. Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania (nazywanie, przeliczanie figur geometrycznych, 
    z których zbudowany jest zamek).

– z jakich figur geometrycznych zbudowany jest zamek?

– policz ile jest trójkątów, kwadratów, prostokątów, kół,

– policz ile jest figur w kolorze żółtym,

– kto spróbuje policzyć wszystkie figury, z których zbudowany jest zamek?

Policz figury (nauczyciel pokazuje kod)

Dzieci starsze otrzymują trudniejsze polecenia, przeliczają więcej elementów

  1. Czerwono-żółty dywan króla. Każde dziecko jedna figurę, kolejno dzieci układają rytm kolorów- kolor czerwony lub żółty.
  2. Zabawa muzyczno-ruchowa PARASOLE
  3. Telefon dotykowy (dzieci mają frotki na prawej rączce) – rysowanie KÓŁ  (duże i małe) na plecach kolegi, zmiana ról w parach
  4. Zabawa „Czarodziejski woreczek.” Dzieci rozpoznają wielkość i kształt figury poprzez dotyk, 
    a następnie starają się odłożyć je na stolik oznaczony kolorem.
  5. Układanie kompozycji z figur geometrycznych na temat „ZAMEK KRÓLA” Dzieci siadają do stolików
    i budują zamki, wykorzystując w tym celu KLOCKI DIENESA.

10.  Opowiadanie dzieci o swoich KOMPOZYCJACH. Wypowiedzi dzieci starszych są bogatsze

11.  Informacja zwrotna RUCHOMA TARCZA, lub dziecko, które trzyma klocek wypowiada się na temat zajęć.

Opracowała: Elżbieta Obirek