Scenariusz do zajęć z zakresu kształtowania gotowości do nauki czytania i pisania
Grupa: 4,5 –latki
Temat: „Bawimy i uczymy się z misiem”.
Obszary podstawy programowej:
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci (3)
- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną (13)
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania (14)
Zagadnienia programowe:
- wyodrębnianie w słowach sylaby,
- wypowiadanie się na temat obrazka,
- budowanie zdań, wyodrębnianie w nich słów, liczenie słów zdaniach,
- liczenie usłyszanych dźwięków,
- różnicowanie głosów zwierząt,
- posługiwanie się liczbami w aspekcie kardynalnym,
- orientowanie się na kartce papieru,
- kończenie rysowania danego przedmiotu według instrukcji,
Cele ogólne:
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci
- wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania.
Cele szczegółowe:
- dzieli swoje imię na sylaby,
- składa usłyszany wyraz w całość,
- układa krótkie zadania na podstawie obrazków,
- wskazuje liczbę usłyszanych dźwięków,
- rozpoznaje odgłosy zwierząt i przyporządkowuje im obrazki,
- opisuje słowami wygląd misia,
- wykonuje polecenia nauczyciela,
- łączy kropki i dorysowuje brakujące elementy, koloruje obrazek,
Metody:
Czynne – zadań stawianych do wykonania, ćwiczeń utrwalających,
Aktywizująca– samodzielnych doświadczeń
Słowne – rozmowy,
Oglądowe – pokaz,
Formy: indywidualna, grupowa
Środki dydaktyczne:
Piłka, tamburino, obrazki z podpisami, bębenek, szarfy, drewniane klocki, koperty ze zwierzątkami, płyta CD z odgłosami zwierząt, odtwarzacz CD, płyta CD z piosenką, pacynka miś, kartki z misiami z kropek, kredki, kartki z uśmiechniętą i smutną buzią, naklejki,
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie dzieci .
2. Zabawa z piłką „Imiona” – ćwiczenia analizy sylabowej
Wszyscy stoją w kole. Nauczycielka rzuca piłkę do wybranych dzieci. Kto ma piłkę wymawia sylabami swoje imię. Utrwalenie pojęcia sylaba.
3. Zaprezentowanie dzieciom postaci misiów ze znanych bajek i dzielenie ich imion na sylaby: Kubuś Puchatek, miś Koralgol, miś Uszatek.
3. Zabawa orientacyjno-porządkowa z elementem syntezy słuchowej wyrazów „Jakie to słowo?”.
Uczestnicy biegają w rytm tamburyna. Na sygnał zatrzymują się, nauczycielka wymawia słowo sylabami, np. Ku-buś, a dzieci składają wyraz w całość i wypowiadają go głośno. Inne słowa to: miód, miś, gawra, Kubuś, Uszatek, Koralgol, bajka, niedźwiedź, misiolandia
4. Układanie zdań na podstawie obrazków z podpisami.
Nauczyciel wspólnie z dziećmi buduje zdania pokazując kolejne obrazki lub symbole które ułatwią budowanie zdań. Przeliczanie wyrazów w zdaniu:
– Miś z bajki to Kubuś Puchatek
– Kubuś Puchatek bardzo lubi miód.
– Kubuś Puchatek mieszka w lesie.
– Pszczółka robi miód.
– Prosiaczek, kłapouchy to przyjaciele Kubusia Puchatka.
– Miś Koralgol to bardzo wesoły miś.
– Miś Uszatek kocha dzieci.
– Gdy dzieci są niegrzeczne to misie są smutne.
5.Zagadki słuchowe:
Zabawa „Ile dźwięków usłyszałeś?”Wszyscy siedzą w kole, każde dziecko ma przed sobą szarfę i drewniane klocki. Dzieci zamykają oczy a nauczycielka uderza w bębenek kilka razy. Dzieci w myśli przeliczają ilość dźwięków, po czym wkładają odpowiednią liczbę klocków do szarfy.
6.Zagadka słuchowa „Czyj to głos?”
Uczestnicy zabawy siedząc w kole otrzymują koperty z obrazkami zwierząt i układają przed sobą. Słuchają głosu wydawanego przez zwierzę z płyty CD i podnoszą w górę odpowiedni obrazek i odkładają na bok. Jako ostatni zostaje obrazek misia – dzieci opisują wygląd misia. Po zakończeniu zabawy dzieci wkładają obrazki do kopert.
7. Zabawa ruchowa „Ćwiczymy z misiem”
Dzieci biegają po Sali w dowolnych kierunkach w rytm muzyki „Jadą, jadą misie” na pauzie w muzyce wykonują polecenia „misia”
-podskocz cztery raz,
-klaśnij pięć razy,
-tupnij trzy razy,
– podskocz na jednej nodze dwa razy,
– podskocz na drugiej nodze raz,
8. „Miś” – łączenie kropek i dorysowywanie misiowi brakujących elementów. Kolorowanie misia po zakończeniu zajęć.
-dorysuj misiowi po prawej stronie kartki brakujące uszko,
– dorysuj po lewej stronie kartki brakującą nóżkę,
– narysuj na środku kartki na brzuszku misia kółko,
9. Ewaluacja –przyklejanie naklejek na kartę z uśmiechniętą buzią (jeśli zajęcie podobało się) lub smutną ( jeśli się nie podobało).
10. Zakończenie zajęć i podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.
mgr Małgorzata Trojnar