Ile orzeszków ma wiewiórka?

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z EDUKACJI MATEMATYCZNEJ 

Autor: mgr Katarzyna Roszko

Data : 07.10.2014r.

Grupa wiekowa: 4-latki

TEMAT: „ILE ORZESZKÓW MA WIEWIÓRKA?”

Obszary Podstawy Programowej Wychowania Przedszkolnego:

  • 4.2 – grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje) i formułuje uogólnienia typu: do tego pasuje, te obiekty są podobne, a te są inne
  • 13.1 – liczy obiekty i odróżnia błędne liczenie od poprawnego
  • 13.2 – wyznacza wynik dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub na innych zbiorach zastępczych
  • 14.3 – dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania

TREŚCI:

– podejmowanie prób grupowania przedmiotów ze względu na jedną cechę wspólną

– kształtowanie umiejętności posiłkowania się palcami podczas liczenia

– tworzenie zbioru o określonej liczebności przez dokładanie lub zabieranie elementów

– zabawy słowne, muzyczne połączone z wykonywaniem określonych gestów, ruchów rękami

CELE:

Cel  ogólny:

– kształtowanie umiejętności liczenia na zbiorach zastępczych (na palcach)

Cele szczegółowe:

– kształtowanie umiejętności posiłkowania się palcami podczas liczenia

– doskonalenie umiejętności prawidłowego przeliczania

– doskonalenie percepcji słuchowej

– motywowanie dziecka do aktywności

Cele operacyjne:

Dziecko:

– poprawnie wydziela ze zbioru liczbę elementów, o jaką prosi nauczyciel

– odwzorowuje na zbiorach zastępczych ilość elementów podanych przez nauczyciela

– potrafi klasyfikować przedmioty ze względu na jedną cechę

– dzieli wyraz na sylaby

– uczy się samodzielności i wytrwałości w wykonywaniu zadań

– bierze aktywny udział w zajęciach

METODY PRACY:

– z grupy metod czynnych: zadań stawianych dzieciom do wykonania, kierowanie własną działalnością dziecka

– z grupy metod słownych: rozmowa, objaśnienia, piosenka, zagadka

FORMY PRACY:

zbiorowa, indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Piosenka „Kasztanki” sł. J. Osińska muz. Ł. Drege-Schielowa, pacynka wiewiórki Basi, CD z nagraniem podkładu muzycznego, „Czarowanie” B. Strauss, kasztany, orzechy, małe plastikowe obręcze, bębenek

Przebieg zajęć:

1. Powitanie piosenką:

„Wiatr pogłaskał stary kasztan po złotej czuprynie,

A w ogródku już kasztanki skaczą po ścieżynie.

Kto się z nami bawić chce w kasztankową grę?

Kto się z nami bawić chce w kasztankową grę?

Jeden w prawo, drugi w lewo, trzeci skoczył boczkiem,

Ten malutki, okrąglutki w trawie błyska oczkiem.

Kto się z nami bawić chce w kasztankową grę?

Kto się z nami bawić chce w kasztankową grę?

A ten piąty, a ten szósty, kasztanek łaciaty

Zamiast dzieciom do kieszonki-skoczył między kwiaty.

Nie chce z nami bawić się  w kasztankową grę?

2. Wprowadzenie w tematykę zajęcia i odgadnięcie gościa poprzez odczytanie zagadki:

„W dziupli swej na drzewie, gdy nikt o tym nie wie,

Orzechów zapasy zbiera na złe czasy” (wiewiórka)

3. Powitanie gościa- wiewiórki Basi.

Wiewiórka ma problem, nie umie policzyć orzeszków, a do tego, pomieszały jej się kasztany z orzechami, prosi więc dzieci o pomoc. Ale najpierw zaczaruję was i będziecie wiewiórkami:

4. Aktywność muzyczno-ruchowa wg B.Strauss „Czarowanie”

Czary-mary, czary-mary, czary-mary, huuuuuuuuuuuuu

Hokus-pokus, kszy, kszy

Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra

Hokus-pokus, kszy, kszy

Abrakadabra, abrakadabra, abrakadabra

-dzieci zamieniają się w wiewiórki i dostają dziuplę (obręcz)

5. Wiewiórki (dzieci) siedzą przy obręczach, Nauczyciel wyjaśnia sens zabawy:

– Jesteście wiewiórkami, każda wiewiórka oddzieli kasztany od orzechów i włoży do swojej dziupli po pięć orzechów. Policzcie, czy w dziupli jest pięć orzechów? Kładziemy dłoń na podłodze, orzechy przykładamy do każdego z palców, zaczynając od kciuka. Pokażcie na palcach ile macie orzechów?

– Skończyła się jesień, spadł śnieg i jest bardzo zimno, wiewiórki śpią. Nauczyciel cichutko podchodzi do każdej dziupli i zabiera z niej po trzy orzechy. Wiewiórki budzą się, liczą orzeszki, liczą… Co wiewiórki zauważyły? (dzieci stwierdzają, że orzechów jest mniej, ktoś zabrał…)  Nauczyciel pyta ile jest, ile ich było? Dzieci pokazują na palcach.

-Wiewiórki śpią, bo jest duży mróz (Nauczyciel dodaje po dwa orzechy). Na sygnał klaśnięcie wiewiórki budzą się. Zaglądamy do dziupli…i co? Orzechów jest więcej. Pokażcie na palcach, ile było orzechów…Pokażcie, ile teraz jest orzechów. Zabawę powtarzamy. Za każdym razem Nauczyciel dokłada lub zabiera inną liczbę orzechów.

6. „Ile to?” – zabawa ruchowa. Dzieci maszerują po sali do muzyki „Kasztanki”. Nauczyciel uderza w tamburyno np.2 razy. Dzieci głośno liczą i klaszczą 2 razy…tupią 4 razy…podskakują 5 razy.

7. Wiewiórka Basia potrafi już liczyć i zaprasza do wspólnej zabawy – „Kasztanki”. Wszyscy siedzą w kole. Wiewiórka trzyma kasztan i śpiewa rymowankę, jednocześnie przekładając kasztan do następnego dziecka. Dzieci przekazują kasztan dalej. Po słowach:Kto kasztana w ręku ma? Wszystkie dzieci wymawiają głośno imię kolegi, który trzyma kasztan i wyklaskują sylaby imienia.

Jak to miło i wesoło,

Kiedy kasztan krąży w koło.

Kasztan tu, kasztan tam,

Kto kasztana w ręku ma?

8. Wiewiórka Basia jako podziękowanie daje każdemu dziecku orzeszek, a dzieci jeśli się dobrze bawiły, rysują na orzeszku uśmiechniętą buźkę. Dzieci niezadowolone rysują smutną buzię. Na koniec orzeszki umieszczamy w naszym kąciku przyrody.