Cała Polska czyta dzieciom

"20 minut dziennie-codziennie"

Koordynator akcji: Mikłasz Beata

Nasze przedszkole od 2004r. należy do Klubu Czytających Przedszkoli w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom, któremu patronuje Fundacja ABC XXI – Program Zdrowia Emocjonalnego. Czytanie, jako jeden z wielu punktów rozwijania mowy ojczystej i kształcenia językowego dziecka, jest od tej pory wpisany na stałe do programu edukacyjnego naszego przedszkola. Koordynatorem akcji jest nauczycielka mgr Beata Mikłasz. Przedszkole od lat zachęca rodziców do głośnego czytania zgodnie z hasłem Fundacji – „ 20 minut dziennie - codziennie".

Głównym działaniem naszej placówki jest codzienne, głośne czytanie o stałej porze, w stałym miejscu i w określonej formie.

W akcję zaangażowane są panie, dzieci oraz rodzice wszystkich grup wiekowych.

W ramach kampanii podejmujemy wiele innych działań, których celem jest rozbudzanie potrzeby codziennego kontaktu z literaturą dziecięcą:

  • Publikujemy w kąciku dla rodziców informacje na temat udziału naszego przedszkola w ogólnopolskiej akcji „ Cała Polska czyta dzieciom – założeniach i celach kampanii.
  • W kąciku dla rodziców eksponujemy Złotą Listę Książek do czytania dzieciom opracowaną przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom
  • Nauczycielki uczestniczą w szkoleniach na temat: „ Roli głośnego czytania w rozwoju emocjonalnym, psychicznym, intelektualnym i moralnym dziecka"
  • Stale współpracujemy z księgarnią NOVA w Lubaczowie – poprzez udział w cyklu zajęć mających na celu popularyzowanie literatury dziecięcej i postaci bohaterów książkowych znanych dzieciom od pokoleń.
  • Uczestniczymy w spotkaniach w Miejskiej Bibliotece Publicznej – gdzie słuchamy bajek czytanych przez zaproszonych gości między innymi – przedstawicieli władz miasta, bierzemy udział w konkursach z nagrodami na najładniej opowiedzianą bajkę
  • Corocznie organizujemy Międzyprzedszkolny konkurs recytatorski ( opracowujemy regulamin, karty zgłoszenia, dyplomy, podziękowania, zapraszamy jury, pozyskujemy sponsorów – nagrody książkowe, wystrój sali)
  • Systematycznie organizujemy w przedszkolu Tygodzień Głośnego Czytania – na który zapraszamy członków rodzin naszych pociech a także zaprzyjaźnione osoby spoza przedszkola. Zaproszonym gościom zależy na tym, by czytanie kojarzyło się dziecku z radością, a nie z przymusem, karą czy nudą.
  • Rodzice czytając dzieciom okazali się również hojnymi sponsorami, poszerzając przedszkolny księgozbiór o nowe pozycje literatury dziecięcej. Prezentem były też bajki do kolorowania, gry i słodycze.

Mamy nadzieję, że udział w Akcji Cała Polska czyta dzieciom przybliża naszym wychowankom literaturę dziecięcą, przyzwyczaja je do systematycznego kontaktu
z książką i wpływa na wzrost zainteresowań czytelniczych.

opracowanie: Mikłasz Beata

 

Godziny otwarcia

Miejskie Przedszkole Nr 3
"Wesoła Trójeczka"
w Lubaczowie

Poniedziałek - Piątek
06:30 - 16:00

Dane kontaktowe

ul. Juliusza Słowackiego 16
37-600
Lubaczów

tel.  16  632 91 27
sekretariat@mp3.lubaczow.pl