Sprawozdanie z akcji VI pt „ Z Janem Brzechwą o zdrowiu”.

Przez ostatnie dwa miesiące uczestniczyliśmy w akcji VI pt „ Z Janem Brzechwą o zdrowiu". W akcji udział wzięły wszystkie dzieci. Podczas realizowania programy Akademii Zdrowego Przedszkolaka cały czas towarzyszyła nam twórczość Jana Brzechwy. Akcja opierała się na trzech blokach tematycznych, promujących higienę jamy ustnej, profilaktykę otyłości oraz zdrowe odżywianie.

DBAMY O ZĄBKI Z JORDANEM
W każdej z grup zorganizowany został tydzień poświęcony higienie jamy ustnej. Dzieci dowiedziały się jak dbać o swoje ząbki, oraz co jeść by były zdrowe. W każdym oddziale zamontowane są specjalnie półeczki, na których znajdują się podpisane przybory do mycia ząbków oraz tabela, w której dzieci mogą zaznaczać każde umycie zębów po posiłku. Zwieńczeniem całego bloku było wyjście dzieci do gabinetu dentystycznego, filmy edukacyjne oraz wystawy prac plastycznych.

UTRZYMUJEMY PRAWIDŁOWĄ WAGĘ, CZYLI PROFILAKTYKA OTYŁOŚCI
„W zdrowym ciele zdrowy duch"- Dzieci dowiedziały się jak dbać o swoje ciało, oraz jak pożytecznie spędzać czas. Celem spotkań było zachęcenie dzieci do aktywnego spędzania czasu wolnego, poprzez wprowadzenie ciekawych zabaw ruchowych, gimnastyki, a nawet olimpiad, w czasie, których dzieci mogły zdobyć medale. Dodatkowo zachęcamy do spędzania czasu na świeżym powietrzu przez cały rok niezależnie od pogody.
„Zdrowie na talerzu kluczem do szczupłej sylwetki"- Grupy Misiolandia przygotowała "Misiowe" przedstawienie, którego motywem przewodnim było hasło: „aby zdrowym być - trzeba zdrowo żyć" stało się ono podsumowaniem bloku o tematyce odżywiania, w którym dzieci zapoznały się z piramidą żywienia, jak i omawiały posiłki zdrowe i niezdrowe. Została stworzona „Przedszkolna książka kucharska", którą tworzyli rodzice poprzez dopisywanie zdrowych posiłków, jakie chętnie widzieliby w naszym przedszkolu. Dzieci, które w tym roku dołączyły do naszego przedszkola na swoim pasowaniu zaprezentowały nam przedstawienie o zdrowym odżywianiu. W naszej placówce powstał kącik gdzie dzieci samodzielnie przygotowują swoje zdrowe śniadanie, co stało się wspaniałą atrakcją dla naszych Przedszkolaków. Zorganizowaliśmy również spotkanie z rodzicami, które zostało poprowadzone przez przedstawiciela Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, pt: „Wiemy co jemy. E..coś tam", tematyką było zdrowe odżywianie dzieci i dorosłych.

JEMY SEZONOWE WARZYWA I OWOCE, WZMACNIAMY ODPORNOŚĆ PRZED ZIMĄ
W ostatnim bloku skupiliśmy się na sezonowych warzywach i owocach, które dzieci przynosiły z własnych ogródków czy sadów. Z naszych zbiorów powstało wiele pysznych surówek, sałatek jarzynowych, soków owocowych, szaszłyków owocowych, ciast, ciasteczek oraz najbardziej cieszących się popularnością sałatek owocowych. Dodatkowo każda z grup zorganizowała święto promujące smaczne i zdrowe warzywo lub owoc np: „Dzień Śliwki", „Dzień Wesołej Kapusty", „Dzień Cebuli". Dzieci Stworzyły wiele pięknych prac plastycznych, które ozdabiały nasze korytarze. Została zorganizowania wystawa prac plastycznych pt: „Jem owoce i warzywa", wykonały je dzieci z grupy „Motyle" wspólnie z rodzicami. Na koniec dzieci dowiedziały się jak uodpornić się na zimę, czyli o naturalnych sposobach na przeziębienie. Warsztatem było robienie kapotów, które wypijemy w zimowe szare dni.

 

Godziny otwarcia

Miejskie Przedszkole Nr 3
"Wesoła Trójeczka"
w Lubaczowie

Poniedziałek - Piątek
06:30 - 16:00

Dane kontaktowe

ul. Juliusza Słowackiego 16
37-600
Lubaczów

tel.  16  632 91 27
sekretariat@mp3.lubaczow.pl